Bhútán nám učaroval už v okamžiku, kdy jsme se o něm dozvěděli. Oba jsme se tam chtěli mnoho let dostat a každému se to nakonec podařilo jindy a jinak. Díky různým okolnostem a vesmírným přihrávkám jsme se tam nakonec potkali, a lásku k Bhútánu tak sdíleli společně. Bhútán je magická země, jejíž štěstí a přitažlivost jsou namíchané z mnoha ingrediencí. Přečtěte si důvody, proč jsme si Zemi hřmícího draka tak bezmezně zamilovali 😊. 

LIDÉ, LIDÉ, LIDÉ

Bhútán je úžasný a jedinečný v mnoha ohledech – ať už jde o nedotčenou přírodu, fascinující buddhistickou kulturu či staleté tradice… Co se ale vymyká všem myslitelným hranicím vesmíru, je laskavost lidí. Jejich bezmezná přátelskost a nápomocnost nás občas až dojímá. Bhútán je neskutečně krásnou zemí stejně jako mnoho dalších míst naší planety. Jeho esem v rukávu, ba přímo jackpotem, jsou ale lidé. Jejich duševní krása je jakousi čarovnou silou, která nás magneticky stále táhne zpět. Procestovali jsme mnoho zemí naší dechberoucí planety a všude nám bylo s domorodci krásně, ale nikde jsme se necítili tak milovaní, jak právě v Bhútánu. Pokud bychom měli tedy zmínit jen jeden jediný důvod, proč Bhútán navštívit, tak jsou to rozhodně lidé. Tento malý himálajský národ vám otevře mysl i srdce. A nemusíte mít strach, pokud si kladete otázku, jak s nimi začít debatovat. Jsou to jedni z nejotevřenějších a nejzvědavějších lidí, které jsme poznali. Veškeré konverzace se zařídí sami. Slibujeme. Mimochodem, mezi Bhútánci máme minimálně stejný počet kamarádů jako mezi Čechy 😊.  

bhútánci sledujicí slavnost Tsechu
Bhútánci sledující slavnost Tsechu

BUDDHISTICKÉ CHRÁMY

V Bhútánu hluboce zakořeněný tibetský buddhismus. Na našich toulkách tímto himálajským královstvím jsme narazili na stovky nádherných chrámů, které obývají moc milí mniši, s kterými není problém se skamarádit. Právě od nich jsme získali spoustu praktických znalostí o buddhismu. Bhútánci jsou velmi tolerantní a s radostí říkají, že buddhismus je filozofií, která se dá praktikovat dohromady s jakýmkoliv náboženstvím. Ptali jsme se několika mnichů, jaký vidí rozdíl mezi buddhismem, hinduismem, křesťanstvím, židovstvím a islámem, … Všichni nám odpověděli, že pokud se bavíme o podstatě, tak žádné rozdíly neexistují. Laskavost a vděčnost obyvatel má s buddhismem úzkou souvislost. Dětem v Bhútánu se odmalička říká, že mají být spokojení s tím, co mají. Cílem není toužit a stále nemít, ale být šťastný tady a teď. Jsou to žité principy buddhismu, které se v Bhútánu předávají z generace na generaci a které vedou k velkému sdílenému štěstí. 

Chrám na východě Bhútánu v oblasti Trashigang
Chrám na východě Bhútánu v oblasti Trashigang

BHÚTÁNSKÉ TRADICE

S buddhismem je také spjatá bhútánská kultura a tradice. Bhútánci dbají na to, aby každý dům byl vystavený v tradičním stylu s mnoha krásnými malbami a vyřezávanými ornamenty. Chrámy jsou ručně zdobené mistrnými díly, které tvoří bhútánští umělci. V zemi je několik středních škol tradičních řemesel, kde se studenti učí sochat, malovat, vyřezávat, tepat a šít. Bhútán je také proslulý tkaním pestrobarevných látek, z kterých ženy šijí národní kroje. Nejedná se jen o slavnostní oblečení, které si člověk vezme párkrát za rok, ghó a kiru lidé oblékají každý den. Jejich sváteční verze pak nosí na výjimečné události (svatby, náboženské tance tshechu, apod.). Bhútánské tradice jsou živé již mnohá staletí a domorodci jsou na ně patřičně hrdí. Zdá se, že ani moderní doba je nijak nezastaví.  

Tance v rámci slavností Tsechu
Tance v rámci slavností Tsechu

BHÚTÁNSKÁ PŘÍRODA

Bhútánci jako jedni z mála asijských národů velmi dbají na ekologii. 70 % země musí být ze zákona pokryto lesy a ve skutečnosti je to ještě o něco více. Bhútán je tak jedinou zemí na světě, která produkuje více kyslíku než oxidu uhličitého. V Zemi hřmícího draka nejsou velké továrny a počet obyvatel je pouhých 700 tisíc. Není tak divu, že se toto himálajské království může pyšnit jedním z nejčistších ovzduší na naší planetě. Všude se rozprostírá divoká a nedotčená příroda. Pralesy a rozeklané hory jsou na dosah hlavního města Thimphu. Pro domorodce jsou himálajské vrcholy posvátné, protože na nich sídlí duchové a bohové. Sedmitisícové hory na území Bhútánu tak dodnes zůstávají neslezeny.  

Neposkrvněná bhútánská příroda
Neposkrvněná bhútánská příroda

ZVÍŘATA A ZEJMÉNA PSI

V Bhútánských lesích je plno druhů divoké zvěře, která je chráněná a nesmí se střílet. Jeden tygr nedávno navštívil hlavní město. Přišel tam z nedalekého národního parku. Žádný velký poprask se nekonal. Náš kamarád pracuje jako ochranář a mapuje výskyt šelem v Bhútánu. Mnohokrát prý potkal medvěda a u silnice spatřil i leoparda.  Shodli jsme se na tom, že pokud bychom se měli narodit jako zvíře, rozhodně bychom si přáli žít v Bhútánu. Města a jejich okolí pak obývají psi, kterých je v Bhútánu opravdu mraky a celé noci štěkají a vyjí. Přes den spí, sbírají síly a když lidé ulehnou, začnou řádit. Jsou přátelští a flegmatičtí. Pokud mají nějaké nejasnosti, tak si je vyříkají mezi sebou ve smečkách. K nám se vždycky chovali moc hezky a dělali nám radost. A možná je to také tím, že jim stejně jako ostatní Bhútánci dáváme žrádlo 😊. Lidé a psi jsou prostě boží!

Bhútánský pes
Bhútánský pes

O Bhútánu můžeme říct závěrem snad jen to, že kdyby neexistoval, museli bychom si ho vymyslet 😊 😊.

Kadrinchey la!

Tashi Delek!

Z celého bhútánského srdce vás zveme na naše cestovatelské besedy z cyklu Rub a líc bhútánského štěstí 🎉🎉🎉
Ode dneška budeme křížem krážem brázdit Českou republiku! Začínáme ve Zlíně ❤️🌞🤩

💛⭐Seznam všech přednášek najdete na obhutanu.cz/prednasky 💛⭐ 
A v jakých městech se s naší bhútánskou přednáškou například objevíme?


21. 11. Olomouc
22. 11. Pardubice
25. 11. Jihlava
26. 11. Slaný

27. 11. Otrokovice
28. 11. Svitavy
29. 11. Znojmo
2. 12. České Budějovice
3. 12. Šumperk
18. 12. Příbram
19. 12. Mladá Boleslav

😍❤️😍❤️🇧🇹❤️😍❤️😍🇧🇹❤️😍

Láká vás Bhútán a chcete se dozvědět zajímavé příběhy z této země štěstí? Pak pro vás máme novou knihu s názvem Cesty za štěstím, která oficiálně vyjde 25. 11.!

😍
Kniha Cesty za štěstím

Už nyní si ji můžete koupit v předprodeji na webu www.cestyzastestim.cz

Knihu odešleme ještě před oficiálním uvedením do knihkupectví.

✨Mějte knihu jako první (s věnováním a dárkem) a radujte se z příběhů a zajímavých kultur Bhútánu, Izraele a Islandu🤩
Vydejte se po mých stopách do míst, kde si z ingrediencí všech chutí, vůní a barev můžete vytvořit svůj vlastní recept na štěstí. 🥰😇

❤️Kniha Cesty za štěstím bude k dostání i na našich přednáškách z cyklu Rub a líc bhútánského štěstí. 😍🙏