Cestování do Bhútánu

Základní informace o Bhútánu

Bhútán je nevelké království nacházející se v jižní Asii, konkrétně v oblasti východního Himaláje, obklopeno Indií z jižní a Čínou ze severní strany. Přinášíme vám ta nejdůležitější fakta a zajímavosti, která odlišují Bhútán od zbytku světa.

Bhútánské jméno pro Bhútán je Druk Yul, což znamená „Země hřmícího draka“.

  • Hlavní město: Thimphu
  • Počet obyvatel: 763 tisíc (odhad 2019), nárust z 744 tisíc v roce 2017; hustota obyvatelstva je asi 18 obyvatel na km².
  • Úřední jazyk: Dzongkha, což je čínsko-tibetský jazyk, kterým hovoří více než půl milionu lidí v Bhútánu. Dzongkha byla vyhlášena jako úřední jazyk v roce 1971.
  • Hlavní náboženství: Budhismus
  • Měna: Ngultrum (1 ngultrum je rozdělen na 100 chhetrum)
  • Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 5 hodin

Státní zřízení Bhútánu

Vládní systém Bhútánu představuje jeden z typů konstituční monarchie. Současným panujícím monarchou je Jigme Khesar Namgyel Wangchuck. Wangchuckova dědičná monarchie má moc od roku 1907. Bhútán se však po volbách v březnu 2008 stal parlamentní demokracií dvou komor. Ta se skládá z Národní rady, což je horní komora s 25 volenými členy; a Národního shromáždění se 47 volenými zákonodárci z různých politických stran. Do každé z nich probíhají nezávislé demokratické volby. Král si však nadále zachovává značný vliv nad státní mocí a má mimo jiné možnost veto.

Výkonnou moc státu vykonává Rada ministrů vedená předsedou vlády, kterým je momentálně Lotay Tshering. Legislativní moc je svěřena jak vládě, tak Národnímu shromáždění. Soudní moc je potom svěřena bhútánským soudům.

Zajímavostí je, že místní králové, jakožto vládci země, byly svým lidem vždy uctíváni a milováni, což se je rozdíl od mnoha zemí, kde političtí vůdci nemají ve společnosti vždy tak silné postavení.

 

Geografické rozdělení Bhútánu

Království je rozděleno do 20 okresů (dzongkhags), viz níže:

  1. Thimphu, jako největší dzongkhag s rozlohou 2,067 km² a počtem obyvatel něco málo přes 138 tisíc.
  2. Chhukha s rozlohou 1,880 km² a počtem obyvatel přes 68 tisíc.
  3. Samtse s rozlohou 1,305 km² a počtem obyvatel okolo 62 tisíc.
  4. Sarpang s rozlohou 1,946 km² a počtem obyvatel lehce přes 46 tisíc.
  5. Paro s rozlohou 1,293 km² a počtem obyvatel 46 tisíc.

Další menší dzongkhag, jsou:

Trashigang, Wangdue Phodrang, Mongar, Samdrup Jongkhar, Punakha, Dagana, Pemagatshel, Tsirang, Trongsa, Bumthang, Zhemgang, Trashiyangtse, Lhuntse, Haa a Gasa Dzongkhag.

Každá dzongkhag má řadu pravomocí, která je ji dána Ústavou Bhútánu, jako například řízení voleb a vytváření místních vlád. Podle sčítání lidu v roce 2017, je nejzalidněnější dzongkhag Thimphu, s počtem obyvatel lehce přes 138 tisíc.

Největším městem království je hlavní město Thimphu s asi 115 tisící obyvatel. Další velká města jsou Phuntsholing v okrese Chukha, Paro (Paro) anebo například Gelephu (Sarpang).

mapa bhůtánu

Bhútán a zahraniční vztahy

Bhútán vstoupil do Spojených národů v roce 1971. Země je také členem dalších 150 mezinárodních organizací, včetně Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a skupiny G77.

Velmi silné ekonomické, strategické a vojenské vztahy udržuje země se sousední Indií a má také velmi dobré vztahy s Japonskem, které poskytuje Bhútánu významnou rozvojovou pomoc.

Monarchie má diplomatické vztahy s 52 zeměmi a Evropskou unií, avšak ambasády má pouze v Indii, Bangladéši, Thajsku, Kuvajtu a Belgii. Naopak rezidenční ambasády v Bhútánu mají jen Indie, Bangladéš a Kuvajt.

V Bhútánu najdeme ale také takzvané konzuláty. Konzulátní zastoupení mají v Bhútánu mimo jiné země jako Dánsko, Korejská Republika, Nizozemsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie, které sídlí ve městech Phuentsholing nebo Thimphu.

Bhútán má na druhou stranu své konzulátní zastoupení ve 14 zemích, mimo jiné v Austrálii, Rakousko, dále v Kanadě, Francii, Německu, Nizozemsku, Španělsku, Švýcarsku a USA (New York a Seattle).

Ostatní země udržují neformální diplomatické styky prostřednictvím svých velvyslanectví v Novém Dillí a Dháce.

Zajímavostí je, že podpisem dohody mezi Indií a Bhútánem mohou jejich občané cestovat mezi zeměmi bez nutnosti vlastnictví víz, či pasu – stačí jim jen jakýkoli průkaz totožnosti.

Bhútánské náboženství

V království je hojně rozšířený a hluboce zakořeněný tibetský buddhismus, který je úzce spjatý s každodenním životem obyvatel a místní kulturou. Přibližně 75 procent populace se hlásí k tibetskému buddhismu, potažmo jiné škole buddhismu, zbývajících 25 procent, praktikuje převážně hinduismus. Bhútán je první zemí na světě, která vydala vládní verdikt oznamující, že hrubé národní štěstí je důležitější než hrubý domácí produkt. Podstata štěstí, zdůrazňující nesobeckou službu ostatním a hledání osvícení, je základním pilířem tohoto království. Funguje zde dokonce Centrum pro hrubé národní štěstí.

Příroda v Bhútánu

V zemi se nachází bujná vegetace a 80 % povrchu je pokryto lesy. Obecně je v Bhútánu na ekologii kladen velký důraz, v roce 1999 byly například zakázány plastové tašky a sáčky. Tento zákaz byl v roce 2019 ještě zpřísněn. Bhútánci jsou jedni z nejoddanějších zastánců ochrany životního prostředí ve světě. Jde rovněž o jedinou zemi, kde je zakázáno kouření cigaret.

Klimatické podmínky Bhútánu

<
Země je rozdělena na tři klimatické zóny: alpský, mírný a subtropický pás. Království se vyznačuje rozmanitou krajinou, flórou a faunou. Nadmořská výška šplhá od 100 metrů nad mořem až po himalájské vrcholy, nejvyšší z nichž, Gangkhar Puensum o nadmořské výšce 7 570 m.n.m, je nejvyšším nezdolaným vrcholem světa. Tato velká geografická rozmanitost spolu se stejně rozmanitými klimatickými podmínkami přispívá k velikému rozsahu biodiverzity a ekosystémů. 

Bhútán, dá se říci, zažívá pět různých ročních období: léto, monzun, podzim, zima a jaro. Západní Bhútán má velmi silné monzunové deště; jižní Bhútán, kde převládají nížiny má horká vlhká léta a mírné zimy; střední a východní Bhútán působí mírným klimatem a je podstatně sušší než západ s teplými léty a chladnými zimami. Severní oblast je celoročně pokryta sněhem a ledem.

Turismus a cestování v Bhútánu

Bhútán je uzavřená země, která si chrání svou kulturu a tradice v souladu s konceptem hrubého národního štěstí. Počet turistů je redukován díky vysokému poplatku, který musí každý návštěvník odvádět. Část z peněz je poslána vládě, která díky těmto zdrojům zajišťuje bezplatné školství a zdravotní péči. Zbytek částky si nechávají cestovní agentury, které tyto prostředky používají pro poskytnutí služeb svým zákazníkům.

Pro české turisty je cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu v Bhútánu jedna z hlavních věcí, které je nutné splnit pro účel splnění podmínek vstupu do země. Podmínky vstupu do země lze mimo jiné ověřit u velvyslanectví Bhútánu, např. ZÚ Bhútánu v Bruselu nebo na webových stránkách MZV Bhútánu, či oficiálních stránkách bhútánské vlády.

Do Bhútánu je možné cestovat buď na pozvání vlády anebo jako turista. Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. Veškeré formality musí být vyřízeny před příjezdem do země přes cestovní kancelář, respektive přes bhútánského tour operátora nebo některého z jejich mezinárodních partnerů.

Každý cestující musí před obdržením bhútánského víza uhradit poplatek tzv. Minimum Daily Package, který zahrnuje základní turistické potřeby, jako jsou ubytování, jídlo, přeprava, průvodce a vstupy. V ceně Daily Package je zahrnuta také turistická daň ve výši 65 USD.

Minimum Daily Package se hradí minimálně 4 týdny před cestou do Bhútánu a bez této úhrady není vydáno bhútánské vízum, které stojí 40,- USD.

Minimum Daily Package činí 200–250 USD v závislosti na sezoně.

Chcete vědět, co ještě dělá Bhútán výjimečným?

V našem článku se dočtete 5 věcí, které dělají Bhútán výjimečným.